İkonoklast - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İkonoklast Kelime Kökeni

Fr iconoclaste İng iconoclast 1. Bizans'ta kilise tasvirlerini yasaklayan akıma mensup, 2. put kırıcı, yerleşik adetlere karşı gelen OYun eíkonoklástēs εἰκονοκλάστης ikon kırıcı § EYun eikōn εικών tasvir, ikon EYun klástēs κλάστης kıran (EYun kláō κλάω kırmak )  ikon

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1936) : çok eski ikonalar, portatif gramofon plaklarile ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca iconoclaste veya İngilizce iconoclast "1. Bizans'ta kilise tasvirlerini yasaklayan akıma mensup, 2. put kırıcı, yerleşik adetlere karşı gelen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Yunanca eíkonoklástēs εἰκονοκλάστης z "ikon kırıcı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca eikōn εικών z "tasvir, ikon" ve Eski Yunanca klástēs κλάστης z "kıran" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca kláō κλάω z "kırmak" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için ikon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca klinē (yatak).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, Orta Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.