Kiremit

Yun keramídi κεραμείδι pişmiş topraktan yapılan çömlek, tuğla EYun kéramos κέραμος a.a. << HAvr *kerə-mo- HAvr *ker-4 ateş, yakma  karbon

Tarihte En Eski Kaynak

kiremüd/kiremīd "çömlek" [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]
keremid "pişmiş topraktan çatı örtüsü" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca keramídi κεραμείδι z "pişmiş topraktan yapılan çömlek, tuğla" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kéramos κέραμος z sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kerə-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-4 "ateş, yakma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Batı dillerine Yunancadan geçmiştir. Karş. Fransızca cerise, İngilizce cherries < Latince cerasus (aynı anlamda). Sözcüğün kökenini Lucullus ve Giresun kenti ile birleştiren rivayet doğru değildir. Yunanca biçimin Trakça veya başka bir Anadolu dilinden alıntı olduğu kabul edilir.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Kiremit ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play