Kiraz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kiraz Kelime Kökeni

Yun kerási κεράσι a.a. << EYun kerasós κερασός kuş kirazı << HAvr *ker-5 kiraz veya benzeri kırmızı meyve

Tarihte En Eski Kaynak

kirās [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca aynı anlama gelen kerási κεράσι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kerasós κερασός z "kuş kirazı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-5 "kiraz veya benzeri kırmızı meyve" biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Kiraz kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kiraz nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Batı dillerine Yunancadan geçmiştir. Karş. Fransızca cerise, İngilizce cherries < Latince cerasus (aynı anlamda). Sözcüğün kökenini Lucullus ve Giresun kenti ile birleştiren rivayet doğru değildir. Yunanca biçimin Trakça veya başka bir Anadolu dilinden alıntı olduğu kabul edilir.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.