Kiremit - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kiremit Kelime Kökeni

Yun keramídi κεραμείδι pişmiş topraktan yapılan çömlek, tuğla EYun kéramos κέραμος a.a. << HAvr *kerə-mo- HAvr *ker-4 ateş, yakma  karbon

Tarihte En Eski Kaynak

kiremüd/kiremīd "çömlek" [ Hızır Paşa, Müntehab-ı Şifa (1410 yılından önce) ]
keremid "pişmiş topraktan çatı örtüsü" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca keramídi κεραμείδι z "pişmiş topraktan yapılan çömlek, tuğla" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kéramos κέραμος z sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kerə-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-4 "ateş, yakma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Batı dillerine Yunancadan geçmiştir. Karş. Fransızca cerise, İngilizce cherries < Latince cerasus (aynı anlamda). Sözcüğün kökenini Lucullus ve Giresun kenti ile birleştiren rivayet doğru değildir. Yunanca biçimin Trakça veya başka bir Anadolu dilinden alıntı olduğu kabul edilir.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.