Kâm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kâm Kelime Kökeni

Fa kām كام sevgi, arzu, zevk Ave kāma- sevmek << HAvr *kā-mo- HAvr *kā- a.a.  şeri3

Tarihte En Eski Kaynak

kâm sürmek [ ÖM (1437) : Ki tā ikbāl ü devletle süre kāmını devrānuŋ ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça kām كام z "sevgi, arzu, zevk" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde kāma- "sevmek" fiili ile eş kökenlidir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kā-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kā- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şeri3 maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Kâm kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, kâm nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Sanskritçe kāma (arzu, cinsel sevgi), kāma sutra (aşk kitabı). Hz. Ali'nin kölesinin adı olan Kamber muhtemelen Farsça “sevgi veren” veya “zevk veren” anlamındadır.

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.