Ayazma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ayazma Kelime Kökeni

Yun ayíasma ἁγίασμα 1. kutsama, 2. Rumlarca kutsal sayılan yer, özellikle kutsal pınar << EYun ʰagíasma ἁγίασμα kutsama EYun ʰagiázō ἁγιάζω kutsamak EYun ʰagíos ἁγίος kutsal, aziz +ma << HAvr *yag-yo- a.a. HAvr *yag- tapınmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Yazıcıoğlu Ahmed Bîcan, Dürr-i Meknûn (1465) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca ayíasma ἁγίασμα z "1. kutsama, 2. Rumlarca kutsal sayılan yer, özellikle kutsal pınar" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰagíasma ἁγίασμα z "kutsama" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰagiázō ἁγιάζω z "kutsamak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰagíos ἁγίος z "kutsal, aziz" sözcüğünden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *yag-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yag- "tapınmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. asya.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.