İzbandut - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İzbandut Kelime Kökeni

İt sbandito sürgüne veya ağır cezaya mahkûm edilmiş kimse, forsa, hükümlü İt sbandire aforoz etmek, sürgün etmek << OLat *exbandire a.a. Ger ex+ *bandan bir yargı hükmünü ilan etmek  banal

Tarihte En Eski Kaynak

izbandīd "korsan, haydut" [ Evliya Çelebi, Seyahatname (1680 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca sbandito "sürgüne veya ağır cezaya mahkûm edilmiş kimse, forsa, hükümlü" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca sbandire "aforoz etmek, sürgün etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *exbandire fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *bandan "bir yargı hükmünü ilan etmek" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için banal maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce bandit < İtalyanca bandito (haydut, eşkiya). Türkçe /ut/ ile telaffuzu Güney İtalya lehçelerine özgü sbanduto biçimine işaret eder.

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Germence kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.