Banal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Banal Kelime Kökeni

Fr banal 1. feodal hukukta bir beyin tüm tebaasına salınan yükümlülük, angarya, 2. köylü işi [esk.], adi, sıradan EFr ban/bandon ferman, hüküm, salma +alis Ger *bannan/*bandan yüksek sesle ilan etmek, ferman okumak, askere çağırmak

Tarihte En Eski Kaynak

"adi" [ Hüseyin Rahmi Gürpınar (1930 yılından önce) ]
[ c (1930) : Fakat kırmızı çorap çok banal ve çirkindir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca banal "1. feodal hukukta bir beyin tüm tebaasına salınan yükümlülük, angarya, 2. köylü işi [esk.], adi, sıradan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca ban veya bandon "ferman, hüküm, salma" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bannan veya *bandan "yüksek sesle ilan etmek, ferman okumak, askere çağırmak" fiilinden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Banal kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, banal nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce bachelor (bekâr) <

Etiketler: Fransızca, Türeme, Eski Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.