Gramer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gramer Kelime Kökeni

Fr grammaire dilbilgisi << OLat grammaticarius Lat grammatica a.a. EYun grammatikē γραμματική doğru yazı yazma bilgisi EYun grámma γράμμα harf, yazı +ikos  gram

Tarihte En Eski Kaynak

[ Takvim-i Vekayi (gazete) (1840 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca grammaire "dilbilgisi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince grammaticarius sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen grammatica sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca grammatikē γραμματική z "doğru yazı yazma bilgisi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca grámma γράμμα z "harf, yazı" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gram maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

“Küçük ağırlık birimi” anlamı Latince scripulum (1. harf, 2. küçük ağırlık birimi) sözcüğünün Yunanca karşılığıdır. 1793'te Fransa Meclisince standart ağırlık ölçü birimi olarak tanımlanmıştır. 1870'te Osmanlı Devletinde resmi ölçü birimi olarak kabul edilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.