Gram - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gram Kelime Kökeni

Fr gramme ağırlık ölçü birimi EYun grámma γράμμα 1. çizim, yazım, yazı, harf, 2. küçük bir ağırlık birimi EYun gráphō γράφω (sivri uçla) çizmek, yazmak +ma  +graf

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1880 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gramme "ağırlık ölçü birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca grámma γράμμα z "1. çizim, yazım, yazı, harf, 2. küçük bir ağırlık birimi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca gráphō γράφω z "(sivri uçla) çizmek, yazmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +graf maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

“Küçük ağırlık birimi” anlamı Latince scripulum (1. harf, 2. küçük ağırlık birimi) sözcüğünün Yunanca karşılığıdır. 1793'te Fransa Meclisince standart ağırlık ölçü birimi olarak tanımlanmıştır. 1870'te Osmanlı Devletinde resmi ölçü birimi olarak kabul edilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.