Germi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Germi Kelime Kökeni

Fa garmī گرمى ısı, sıcaklık (isim) Fa/OFa garm گرم sıcak (sıfat) Ave garǝma- a.a. ) (Sans gharmá- a.a. << HAvr *gʷher-mno- a.a.  termo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ F (1451) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça garmī گرمى z "ısı, sıcaklık (isim)" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) garm گرم z "sıcak (sıfat)" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen garǝma- sözcüğü ile eş kökenlidir. ) (NOT: Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen gharmá- sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gʷher-mno- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için termo+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

+ek/+enk takısı açıklanmaya muhtaçtır. Farsça fişang (aynı anlamda) sözcüğü Steingass'a göre Türkçeden alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.