Germinasyon - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Germinasyon Kelime Kökeni

İng germination çimlenme, tohumdan bitme, bitki çoğalma veya çoğaltma Lat germinatio << HAvr *genə-men- HAvr *genə- doğurmak  genetik

Tarihte En Eski Kaynak

[ F (1451) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce germination "çimlenme, tohumdan bitme, bitki çoğalma veya çoğaltma" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince germinatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük bir sözcükten türetilmiştir. bir sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genə-men- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genə- "doğurmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İspanyolca sözcük soyut eylem adı iken, modern kullanımda "gerilla savaşçısı, gerillacı" anlamını da kazanmıştır. Türkçe sözcüğün telaffuzu İngilizceden alınmıştır. || Aynı Germence kökten İngilizce war (savaş), Almanca Wirre (kavga, kargaşa).

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.