Forvet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Forvet Kelime Kökeni

İng forward ileri (zarf, isim) § İng fore ileri, ön (edat) (<< HAvr *per1 ileri, ön ) İng ward yön belirten takı  per+1, versiyon

Tarihte En Eski Kaynak

forvet "futbolda ileri oyuncu" [ Nazım Hikmet (1930) : Karşı tarafın forvet hattı da son zamanlarda çok ileri gitmişti. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce forward "ileri (zarf, isim)" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce fore "ileri, ön (edat)" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per1 "ileri, ön" biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce ward "yön belirten takı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için per+1, versiyon maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

“Komutan flaması” anlamı sözcüğün İngilizce donanma tabiri olarak kullanımından alınmıştır.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.