Gland - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gland Kelime Kökeni

İng gland salgı bezi Lat glandula [küç.] palamutçuk, vücutta ele gelen boyutta ur veya salgı bezi Lat glans, gland- meşe palamudu << HAvr *gʷlə-nd-  palamut1

Tarihte En Eski Kaynak

gland "salgı bezi" [ m (1950) : bu ilaç vücuttaki glandları kontrol etmekte ve glandları müdafaa edici kimyevî unsurları faaliyete geçirmekte ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce gland "salgı bezi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince glandula "palamutçuk, vücutta ele gelen boyutta ur veya salgı bezi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince glans, gland- "meşe palamudu" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷlə-nd- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için palamut1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Latince sözcüğün kökü gland- fakat nominativ hali glans' tır. İkinci sözcük tıp dilinden "penis başı" anlamında benimsenmiştir.

Etiketler: İngilizce, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.