Gülbank - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gülbank Kelime Kökeni

Fa gulbāng گل بانگ 1. bülbülün güle yakarışı, 2. "Allah Allah" nidası, topluca söylenen dua veya ilahi § Fa gul گل gül Fa bāng بانگ nida, bağırış  gül

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça gulbāng گل بانگ z "1. bülbülün güle yakarışı, 2. 'Allah Allah' nidası, topluca söylenen dua veya ilahi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça gul گل z "gül" ve Farsça bāng بانگ z "nida, bağırış" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için gül maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1369. /v-/ > /gu-/ evrimi Farsçada standarttır. Karş. güman, günah, güzide, küstah. /rd/ > /l/ evrimi için karş. dil2, salname. || vıl (gül) orijinal önsesi korur. Kürtçe (Kurmanci) gul Farsçadan alıntıdır. Arapça ward ورد, Ermenice vard վարդ (gül) Eski ve Orta Farsçadan alıntıdır.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.