Feldmareşal

Alm feld-marschall Alman ordusunda bir rütbe § Alm feld düz arazi, savaş alanı (<< Ger *felthu- düzlük, alan << HAvr *pelətu- HAvr *pelə-2 yayılmak ) Alm marschall mareşal  plato, mareşal

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : Erdel derununda olan asakirin kumandantı Feldmarşal Laytnant Baron Ralli ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca feld-marschall "Alman ordusunda bir rütbe" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca feld "düz arazi, savaş alanı" (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *felthu- "düzlük, alan" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelətu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 "yayılmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Almanca marschall "mareşal" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için plato, mareşal maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

İngilizce sözcüğün spordaki anlamı fault (hata) sözcüğünden etkilenmiştir.

Etiketler: Alıntı, Almanca , Bileşik kelime, Ses evrimi, Germence , Hintavrupa Anadili , Türeme, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Feldmareşal ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play