Faul - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Faul Kelime Kökeni

İng foul 1. çirkin, pis, iğrenç, pis kokan, 2. sporda kuraldışı hareket << Ger *ful- pis, kokmuş << HAvr *pūlo- HAvr *pū-2 çürümek, kokuşmak  pus2

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1929) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce foul "1. çirkin, pis, iğrenç, pis kokan, 2. sporda kuraldışı hareket" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *ful- "pis, kokmuş" biçiminden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pūlo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pū-2 "çürümek, kokuşmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pus2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcüğün spordaki anlamı fault (hata) sözcüğünden etkilenmiştir.

Etiketler: İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.