Fast-food - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fast-food Kelime Kökeni

İng fast-food hızlı yemek büfesi § İng fast hızlı (<< Ger *fastu- pek, sağlam, katı << HAvr *past- a.a. ) İng food yemek (<< Ger *fōd a.a. << HAvr pāt- a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1983) : "Amerikan yaşantısının" ürününü 'fast-food' tezgâhlarında ayaküstü bir şeyler atıştırarak nefsini körletmek ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce fast-food "hızlı yemek büfesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce fast "hızlı" (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *fastu- "pek, sağlam, katı" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *past- biçiminden evrilmiştir. ) ve İngilizce food "yemek" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *fōd biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen pāt- biçiminden evrilmiştir. )

Ek Açıklamalar

ABD'de 1951'den itibaren yaygınlaşmış bir terimdir. Türkiye'de 1985'te McDonalds zincirinin açılmasıyla yaygınlık kazandı. || İngilizce fast sözcüğünün halen kullanılan özgün anlamı "sert, katı, pek"tir. Karş. İngilizce hold fast (sıkıca tutmak), Almanca fest (katı, pek). Ermenice hasd հաստ (kalın, esk. "şiddetli") aynı HAvr kökten gelir.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, İngilizce, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.