Feldmareşal - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Feldmareşal Kelime Kökeni

Alm feld-marschall Alman ordusunda bir rütbe § Alm feld düz arazi, savaş alanı (<< Ger *felthu- düzlük, alan << HAvr *pelətu- HAvr *pelə-2 yayılmak ) Alm marschall mareşal  plato, mareşal

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : Erdel derununda olan asakirin kumandantı Feldmarşal Laytnant Baron Ralli ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca feld-marschall "Alman ordusunda bir rütbe" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca feld "düz arazi, savaş alanı" (NOT: Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *felthu- "düzlük, alan" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelətu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pelə-2 "yayılmak" kökünden türetilmiştir. ) ve Almanca marschall "mareşal" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için plato, mareşal maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcüğün spordaki anlamı fault (hata) sözcüğünden etkilenmiştir.

Etiketler: Almanca, Bileşik kelime, Almanca, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Almanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.