Faz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Faz Kelime Kökeni

Fr phase evre, özellikle ayın evreleri YLat phasis ayın evresi EYun phásis φάσις ışıma EYun phaínō, pha- φαίνω, φα- ışımak, aydınlanmak +sis  fantezi

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca phase "evre, özellikle ayın evreleri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince phasis "ayın evresi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phásis φάσις z "ışıma" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phaínō, pha- φαίνω, φα- z "ışımak, aydınlanmak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fantezi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

19. yy'dan önce Türkçe börülce ve Arapça lûbiya biçimleri görülür. Birçok sebze ve balık adında olduğu gibi Yunancadan çoğul biçim alınmıştır.

Etiketler: Fransızca, Yeni Latince, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.