Afazi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Afazi Kelime Kökeni

Fr aphasie konuşma yeteneğini yitirme, konuşamama EYun aphasía αφασία a.a. EYun an+ phēmí, phā- φημί, φα- konuşmak, söylemek << HAvr *bhā-2 a.a.  fono+

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1950) : Bazı afazi vakalarında hasta konuşamaz oluyor, bazan ya iyileşiyor, iyileşemiyordu. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca aphasie "konuşma yeteneğini yitirme, konuşamama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen aphasía αφασία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phēmí, phā- φημί, φα- z "konuşmak, söylemek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhā-2 biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fono+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçedeki /ç/ sesi İtalyanca üzerinden alıntıyı gösterir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.