Fasulye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fasulye Kelime Kökeni

Yun fasúlia φασούλια [çoğ.] Yun fasúli φασούλι malum sebze, phaseolus vulgaris << EYun phásēlos φάσηλος baklagillerden ufak taneli bir bitki, fiğ, vicia sativa

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca fasúlia φασούλια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca fasúli φασούλι z "malum sebze, phaseolus vulgaris" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Eski Yunanca phásēlos φάσηλος z "baklagillerden ufak taneli bir bitki, fiğ, vicia sativa" sözcüğünden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Fasulye kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, fasulye nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

19. yy'dan önce Türkçe börülce ve Arapça lûbiya biçimleri görülür. Birçok sebze ve balık adında olduğu gibi Yunancadan çoğul biçim alınmıştır.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.