Epistemoloji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Epistemoloji Kelime Kökeni

Fr épistemologie bilginin anlam ve özelliklerini inceleyen felsefe dalı EYun epistēmē επιστήμη zihinsel hakimiyet, bilgi EYun epístāmai επίσταμαι bir şeye veya konuya hakim olmak, bilmek EYun epi+ ʰístēmi, stā- ἵστημι, στα- durmak  statik, +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1958) : Eski veya modern ontoloji (varlık felsefesi), epistemoloji (bilgi nazariyesi), fenomenoloji (fenomen nazariyesi) (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca épistemologie "bilginin anlam ve özelliklerini inceleyen felsefe dalı " sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca epistēmē επιστήμη z "zihinsel hakimiyet, bilgi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca epístāmai επίσταμαι z "bir şeye veya konuya hakim olmak, bilmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca ʰístēmi, stā- ἵστημι, στα- z "durmak" fiilinden epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için statik, +loji maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kriz burada "buhran" değil, Yunanca sözcüğün orijinal anlamıyla "hüküm, yargı" anlamındadır. || Yaygın kanıya (ve TDK sözlüğüne) karşın, Fransızcada bu anlamda épicrise sözcüğü mevcut değildir; ancak çok marjinal olarak "kriz sonrası belirtiler" anlamında kullanılır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.