Episod - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Episod Kelime Kökeni

Fr épisode tiyatroda iki perde arasında oynananan kısa oyun [esk.], oyunda kısa bölüm, sahne EYun epeisódion επεισόδιον araya giren şey EYun epi+ eísodos είσοδος giriş +ion  eis+, odo+

Tarihte En Eski Kaynak

epizot [ m (1959) : kemanın başlayacağı 30 uncu ölçüye kadar orkestra episodu sarsak bir sarhoş yürüyüşü halini alıverdi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca épisode "tiyatroda iki perde arasında oynananan kısa oyun [esk.], oyunda kısa bölüm, sahne" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca epeisódion επεισόδιον z "araya giren şey" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca eísodos είσοδος z "giriş" sözcüğünden +ion sonekiyle epi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için eis+, odo+ maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kriz burada "buhran" değil, Yunanca sözcüğün orijinal anlamıyla "hüküm, yargı" anlamındadır. || Yaygın kanıya (ve TDK sözlüğüne) karşın, Fransızcada bu anlamda épicrise sözcüğü mevcut değildir; ancak çok marjinal olarak "kriz sonrası belirtiler" anlamında kullanılır.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.