Diva - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Diva Kelime Kökeni

İt diva 1. tanrıça, 2. operada kadın star << Lat diva [f.] tanrıça Lat deus tanrı << HAvr *deiwos a.a. HAvr *dyeu- güneş, gün  dev

Tarihte En Eski Kaynak

disiplin [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca diva "1. tanrıça, 2. operada kadın star" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince diva "tanrıça" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince deus "tanrı" sözcüğünün dişil (müennes, feminine) halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *deiwos biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dyeu- "güneş, gün" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için dev maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince decere (genel kabule uymak), Latince docere (öğretmek), Eski Yunanca dékomai, dokéō (benimsemek, kabul etmek). || Askeri argoda kullanılan disko, "disiplin koğuşu" anlamındadır.

Etiketler: İtalyanca, Ses evrimi, Klasik Latince, dişil, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.