Desperado - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Desperado Kelime Kökeni

İsp desperado umudu tükenmiş, çaresiz, haydut İsp desperar ümidi kesmek, ümitsiz olmak << Lat desperare a.a. Lat de+ sperare ummak, ümidi olmak Lat spes, sper- ümit << HAvr *spē-1 bereket, talih

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Zavallı adamlar beni kendini müdafaaya hazır ve müsellah bir desperado zannediyorlardı. (Desperado ölümü gözüne aldırmış her belaya atılmağa hazır yani "serden geçti" demektir.) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İspanyolca desperado "umudu tükenmiş, çaresiz, haydut" sözcüğünden alıntıdır. İspanyolca sözcük İspanyolca desperar "ümidi kesmek, ümitsiz olmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen desperare fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince sperare "ummak, ümidi olmak" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince spes, sper- "ümit" sözcüğü ile eş kökenlidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *spē-1 "bereket, talih" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce despair (ümitsiz olmak).

Etiketler: İspanyolca, Türeme, İspanyolca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Eşkökenlilik, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.