Delirium - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Delirium Kelime Kökeni

Lat delirium aklını yitirme Lat delirare çığırından çıkmak Lat de+ līra sabanın toprakta açtığı iz, evlek << HAvr *leis-ā HAvr *leis- iz

Tarihte En Eski Kaynak

delirium tremens [ m (1954) : "delirium tremens" e uğramış bedbahtların jestlerini andıran kol sallamalarına, oldukları yerde tepinmelerine, yerli yersiz bağırmalarına, bilhassa etrafa çamur atmalarına şahit olduk ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Latince delirium "aklını yitirme" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince delirare "çığırından çıkmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince līra "sabanın toprakta açtığı iz, evlek" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leis-ā biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leis- "iz" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Latince decem, Fransızca dix, İngilizce ten, Almanca zehn, Farsça dah, Sanskritçe dása, Ermenice das (on).

Etiketler: Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.