Divan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Divan Kelime Kökeni

Ar/Fa dīwān ديوان 1. defter, özellikle resmi karar ve hesapların yazıldığı defter, şiir koleksiyonu, 2. yazmanlar heyeti, büro, sekretarya, mahkeme OFa dīvān resmi daire, büro, sekretarya << EFa *dipi-vahana- yazı evi Akad duppu yazı tableti Sumer dup- yazı

Tarihte En Eski Kaynak

"defter" [ Divan-i Lugat-it Türk (1070) ]
"kurultay, meclis" [ (1400 yılından önce) ]
divanhane "meclis edilen yer" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ve Farsça dīwān ديوان z "1. defter, özellikle resmi karar ve hesapların yazıldığı defter, şiir koleksiyonu, 2. yazmanlar heyeti, büro, sekretarya, mahkeme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) dīvān "resmi daire, büro, sekretarya" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *dipi-vahana- "yazı evi" sözcüğünden evrilmiştir. Eski Farsça sözcük Akatça duppu "yazı tableti" sözcüğünden türetilmiştir. Akatça sözcük Sumerce dup- "yazı" sözcüğünden alıntıdır.

Kelime Telaffuzu

Divan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, divan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

"Misafir oturtulan minder, sedir" anlamı Türkçeye özgü olup muhtemelen divanhane sözcüğünden evrilmiştir. || İtalyanca dogana, Fransızca douane, İspanyolca aduana (gümrük) sözcükleri Arapça dīwān 'dan alınmıştır.

Etiketler: Arapça ve Yeni Farsça, Orta Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Türeme, Akatça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.