Ciğer - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ciğer Kelime Kökeni

Fa cigar/cīgar جگر/جيگر karaciğer << OFa yakar/cagar a.a. Ave yākarə a.a. Sans yákr̥t यकृत् a.a. << HAvr *yēkʷr- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça cigar veya cīgar جگر/جيگر z "karaciğer" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen yakar veya cagar sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen yākarə sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen yákr̥t यकृत् z sözcüğü ile eş kökenlidir. Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *yēkʷr- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ciğer kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ciğer nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten Eski Yunanca ʰēpar, Latince iocur, iocor- (aynı anlamda). /y/ > /c/ evrimi Farsçada tipiktir. /kʷ/ > /p/ evrimi Yunancada tipiktir.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.