Cenk - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Cenk Kelime Kökeni

Fa/OFa cang جنگ savaş Ave yang- büyük olay, hadise, hengâme

Tarihte En Eski Kaynak

ceng [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) cang جنگ z "savaş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde yang- "büyük olay, hadise, hengâme" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Cenk kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, cenk nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa Anadilinde *gʷi-ō- biçiminden Eski Yunanca zóiō (yaşamak), zoē (yaşam), Hintavrupa Anadilinde *gʷi-g- biçiminden İngilizce quick (canlı), Latince vigere, vigor (canlı ve güçlü olmak), Hintavrupa Anadilinde gʷī-wo- biçiminden Sanskritçe jīvá जीव, Latince vīvus (canlı), Hintavrupa Anadilinde gʷī-wot- biçiminden Sanskritçe jīvita जीवित, Latince vīta (hayat), Hintavrupa Anadilinde gʷi-wot- biçiminden Eski Yunanca bíos, biot-, Gaelce beatha (can, hayat).

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.