Borç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Borç Kelime Kökeni

Sogd pwrç ödünç alınan veya verilen para, borç Ave pərəti-ş ödünç alma veya verme EFa/Ave par- ödemek << HAvr *per-5 -  para

Tarihte En Eski Kaynak

[ İbni Mühenna, Lugat (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Soğdca pwrç "ödünç alınan veya verilen para, borç" sözcüğünden alıntıdır. Soğdca sözcük Avesta (Zend) dilinde pərəti-ş "ödünç alma veya verme" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde par- "ödemek" fiilinden türetilmiştir. Eski Farsça fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-5 "-" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için para maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Borç kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, borç nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Sanskritçe pūrtá (ödünç, borç). Ermenice part > bard պարտ (borç) biçimi Eski Farsçadan alınmıştır.

Etiketler: Soğdca, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Eski Farsça ve Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.