Birader - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Birader Kelime Kökeni

Fa birādar برادر erkek kardeş << EFa/Ave brātar a.a. (Sans bhrātar a.a. ) << HAvr *bhrāter- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça birādar برادر z "erkek kardeş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça ve Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen brātar sözcüğünden evrilmiştir. (NOT: Bu sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen bhrātar sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Sanskritçe sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhrāter- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Birader kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, birader nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı Hintavrupa kökünden Latince frater, İtalyanca fratre, Fransızca frère, İngilizce brother, Almanca bruder; brāth(a)ir; Eski Slavca braty; Kürtçe (Kurmanci) bira (aynı anlamda).

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça ve Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.