Barbunya

Yun barbúnia μβαρβούνια [çoğ.] Yun barbúni μβαρβούνι bir balık türü İt barbone [büy.] "koca sakal", a.a. Lat barba sakal << HAvr *bhardhā- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"bir balık türü, mullus barbatus" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
"bir fasulye türü" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Ayşekadın, barbunya, çalı fasulyeleri, bamya ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca barbúnia μβαρβούνια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca barbúni μβαρβούνι z "bir balık türü" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük İtalyanca barbone ""koca sakal", bir balık türü" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince barba "sakal" sözcüğünün büyütme halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhardhā- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Fasulye türünün adlandırılış nedeni anlaşılamadı. ● Aynı kökten Fransızca barbe, İngilizce beard, Almanca bart (sakal). Hintavrupa Anadilinde /dh/ > Latince /b/ dönüşümü tipiktir.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, İtalyanca , büyütme eki, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Barbunya ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play