Bandana - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bandana Kelime Kökeni

İng bandanna lekeler bırakılarak boyanmış mendil Hind bandhanu kumaşı düğümleyerek boyama usulü Sans bandh- bağlamak << HAvr *bhendh- bağlamak  bant

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1993) : Eşarp; boyuna fular, başa bandana, gövdeye şal, tesettüre göre türban veya başörtüsü şeklinde bağlanıyor. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce bandanna "lekeler bırakılarak boyanmış mendil" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Modern Hintçe bandhanu "kumaşı düğümleyerek boyama usulü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe bandh- "bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhendh- "bağlamak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bant maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İngilizce sözcük 18. yy ortalarından beri kullanımdadır. Güncel kullanımı İngilizce band (şerit) sözcüğünden etkilenmiştir.

Etiketler: İngilizce, Modern Hindi, Türeme, Sanskritçe, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.