Barbunya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Barbunya Kelime Kökeni

Yun barbúnia μβαρβούνια [çoğ.] Yun barbúni μβαρβούνι bir balık türü İt barbone [büy.] "koca sakal", a.a. Lat barba sakal << HAvr *bhardhā- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"bir balık türü, mullus barbatus" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
"bir fasulye türü" [ Ahmet Rasim, Şehir Mektupları (1899) : Ayşekadın, barbunya, çalı fasulyeleri, bamya ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca barbúnia μβαρβούνια z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca barbúni μβαρβούνι z "bir balık türü" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük İtalyanca barbone "'koca sakal', bir balık türü" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince barba "sakal" sözcüğünün büyütme halidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhardhā- biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Fasulye türünün adlandırılış nedeni anlaşılamadı. ● Aynı kökten Fransızca barbe, İngilizce beard, Almanca bart (sakal). Hintavrupa Anadilinde /dh/ > Latince /b/ dönüşümü tipiktir.

Etiketler: Modern Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Modern Yunanca, İtalyanca, büyütme eki, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.