Araba - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Araba Kelime Kökeni

Saka rraha at arabası Ave raθa- a.a. Sans rátha- रथ iki tekerlekli tören arabası  rahvan

Tarihte En Eski Kaynak

araba [ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Hotan Saka dilinde rraha "at arabası" sözcüğü ile eş kökenlidir. Sakaca sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen raθa- sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Sanskritçe rátha- रथ z "iki tekerlekli tören arabası" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için rahvan maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

At arabası ilk kez MÖ 2000 dolayında Ural Dağlarının güneydoğusunda Andronovo kültürünü oluşturan ve Proto-Indo-Aryan dili konuşan halk tarafından geliştirildi. Türkçe sözcüğün bu dilin devamı olan bir İrani dilden alıntı olduğu muhakkaktır. Ancak /th/ > /b/ evriminin mahiyeti açık değildir. || Arapça ˁarrāda ͭ عرّادة ve Latince raeda (at arabası) İrani dillerden alıntıdır.

Etiketler: Eşkökenlilik, Hotan Sakacası, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.