Rahvan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rahvan Kelime Kökeni

Fa rāhvār راهوار yollu, hızlı giden at § Fa rāh/rah راه/ره yol (OFa rās/rah a.a. Ave raithya- a.a. Sans rathyā रथ्या a.a. ) Fa vār وار sahip, -li  reva, +aver

Tarihte En Eski Kaynak

rāhvār "yürügen, yorga (at)" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
rāhvān [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça rāhvār راهوار z "yollu, hızlı giden at" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rāh veya rah راه/ره z "yol" (NOT: Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen rās veya rah sözcüğünden alıntıdır. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen raithya- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen rathyā रथ्या z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) ve Farsça vār وار z "sahip, -li" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için reva, +aver maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçe sözcükte geç dönemde ortaya çıkan ses değişimi açıklanmaya muhtaçtır. Belki revan sözcüğünün etkisiyle. Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1508, Sir Monier Monier-Williams, A Sanskrit-English Dictionary 866.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Eşkökenlilik, Sanskritçe, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.