Amfora - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amfora Kelime Kökeni

EYun amphoreús/amphiphoreús αμφορεύς/αμφιφορεύς iki kulplu küp EYun amphi+ phérō φέρω taşımak << HAvr *bher-1 taşımak, getirmek  anafor

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Eski Yunanca amphoreús veya amphiphoreús αμφορεύς/αμφιφορεύς z "iki kulplu küp" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca phérō φέρω z "taşımak" fiilinden amphi+ önekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bher-1 "taşımak, getirmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için anafor maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İlk kez Mö 53'te Roma'da Gaius Scribonius Curio'nun inşa ettirdiği çift sahneli oval tiyatro için kullanılmıştır. Yarım daire şeklinde tiyatrolar için kullanımı modern döneme özgüdür.

Etiketler: Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.