Anafor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anafor Kelime Kökeni

Yun anaphóri αναφόρι gelgit, zıt akım << EYun anaphorá αναφορά a.a. EYun anaphérō αναφέρω yukarı taşımak, kaldırmak EYun ana+ phérō φέρω taşımak  +ber

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1521) : gemiler karar edemezler, hususiyle ifrat ile anaforlar olur ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca anaphóri αναφόρι z "gelgit, zıt akım" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen anaphorá αναφορά z sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca anaphérō αναφέρω z "yukarı taşımak, kaldırmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phérō φέρω z "taşımak" fiilinden ana+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +ber maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

ETü daha yaygın olan ög (anne) sözünün yerini almıştır. Bkz. öksüz.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.