Amfizem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amfizem Kelime Kökeni

Fr emphysème tıpta bir vücut dokusunun gazla şişmesi EYun emphysēma εμφυσημα içine üfleme, şişirme EYun emphysáō εμφυσάω +ma EYun en+ physáō φυσάω üflemek, üfürmek, şişirmek  fışkı

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1969) : Genel bir deyimle ifade etmek gerekirse, hava kirliliği, bronşit, astma, amfizem (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca emphysème "tıpta bir vücut dokusunun gazla şişmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca emphysēma εμφυσημα z "içine üfleme, şişirme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca emphysáō εμφυσάω z fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca physáō φυσάω z "üflemek, üfürmek, şişirmek" fiilinden en+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fışkı maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

İlk kez Mö 53'te Roma'da Gaius Scribonius Curio'nun inşa ettirdiği çift sahneli oval tiyatro için kullanılmıştır. Yarım daire şeklinde tiyatrolar için kullanımı modern döneme özgüdür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.