Emanet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Emanet Kelime Kökeni

Ar ˀamāna ͭ أمانة [#Amn msd.] 1. güvenme, güvenilirlik, 2. güvene dayalı olarak verilen şey Ar ˀamn أمن [msd.] güvenilir olma, sağlam olma İbr/Aram #Amn אמן a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Amn kökünden gelen ˀamānat أمانة z "1. güvenme, güvenilirlik, 2. güvene dayalı olarak verilen şey" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˀamn أمن z "güvenilir olma, sağlam olma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice aynı anlama gelen #Amn אמן z kökü ile eş kökenlidir.

Ek Açıklamalar

Karş. İbranice amōnah אמונה (emniyet, güvenilirlik, sağlamlık). İbranice/Aramice kökün Mısır tanrısı Amōn adından alındığı şeklindeki yaygın görüş yeterli kanıttan yoksundur.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.