şofben - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şofben Kelime Kökeni

Fr chauffe-bain banyo ısıtıcı § Fr chauffer ısıtmak (<< OLat calefacere § Lat calor ısı Lat facere, fact- yapmak ) Lat bain banyo (<< Lat balneum a.a. )  kalori, faktör, banyo

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1930) : Havagazı ocak, kuzinyer, radyatör, şofben ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chauffe-bain "banyo ısıtıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca chauffer "ısıtmak" (NOT: Bu sözcük Geç Latince calefacere sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince calor "ısı" ve Latince facere, fact- "yapmak" ve ) ve Latince bain "banyo" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince aynı anlama gelen balneum sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için kalori, faktör, banyo maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince, Klasik Latince, Ses evrimi, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.