Şikeste

Fa şikaste شكسته kırık Fa şikastan, şikan- شكستن, شكن kırmak, ezmek, parçalamak << OFa şkastan, şkēn- a.a. Ave skand- kırmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ ÖM (1437) : Şikeste Kanber-oğlına buyursalar ki tecrīd ol ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça şikaste شكسته z "kırık" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça şikastan, şikan- شكستن, شكن z "kırmak, ezmek, parçalamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen şkastan, şkēn- fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde skand- "kırmak" fiili ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Ermenice şén, Gürcüce şeni (meskûn yer, köy) ve Süryanice şainā (meskûn yer, başarı, neşe) biçimleri Orta Farsçadan alıntı olmalıdır. Ancak özgün Farsça sözcük kaydedilmemiştir. Türkçe sözcük ya Ermeniceden, ya da Orta Farsça konuşma dilinin kayda geçmemiş bir lehçesinden alınmış olmalıdır.

Kelime Telaffuzu

Şikeste kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Şikeste nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play