Rical - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Rical Kelime Kökeni

Ar ricāl رجال [çoğ.] erkân, insanlar, özellikle yüksek rütbeli kişiler Ar racul رجل [#rcl] insan, adam ("ayakta duran, iki ayak üzerinde yürüyen" anlamında) Ar ricl رجل ayak (İbr/Aram rgel רגל a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Darir (çev.), Kıssa-i Yusuf (1377 yılından önce) : yine sordı anlara kim yā ricāl, neden oldı sevgülü ol bir 'ıyāl ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ricāl رجال z "erkân, insanlar, özellikle yüksek rütbeli kişiler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rcl kökünden gelen racul رجل z "insan, adam ('ayakta duran, iki ayak üzerinde yürüyen' anlamında)" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Arapça ricl رجل z "ayak" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Arapça sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice aynı anlama gelen rgel רגל z sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Etiketler: Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, Türeme, Arapça, Eşkökenlilik, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.