Zemin

Fa zamīn زمين yer, toprak << OFa zamīk/damīk a.a. Ave zam- a.a. << HAvr *ghem- a.a.  humus<sup

Tarihte En Eski Kaynak

zemin [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
ilm-i zemin "geometri" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
nevzemin "yeni toprak, şiirde modern stil" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
zemindar "Hindistan'da toprak ağası" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]
hemzemin geçit "karayoluyla aynı düzlemde olan demiryolu kavşağı" [ c (1960) : ana caddeler üzerinde alt, üst ve hemzemin geçitlerde ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça zamīn زمين z "yer, toprak" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen zamīk veya damīk sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen zam- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ghem- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için humus<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Pokorny 414 Hintavrupa Anadilinde *ghδem- biçimini önerir. Buna karşılık Watkins 20. Aynı kökten Latince humus, Eski Yunanca χthōn ve χamai, Rusça zemy (toprak, yer). || Hemzemin sıfatı modern dönemde muhtemelen Farsça hamzamān (eşzamanlı) deyimine benzetilerek türetilmiş Türkçe terimdir.

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play