Zındık - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Zındık Kelime Kökeni

Ar zandīḳ زنديق dinden sapan OFa zandīk 1. alim, yorumcu, 2. Zerdüşt dinine yeni yorum getiren sapkın peygamber Mani'nin (MS 3. yy) müritlerine verilen ad OFa zand ilim, yorum Ave zanta/zainti bilinen, bilgi << HAvr *gnə-ti- a.a.  gnostik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça zandīḳ زنديق z "dinden sapan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zandīk "1. alim, yorumcu, 2. Zerdüşt dinine yeni yorum getiren sapkın peygamber Mani'nin (MS 3. yy) müritlerine verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) zand "ilim, yorum" sözcüğünden türetilmiştir. Orta Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde zanta veya zainti "bilinen, bilgi" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gnə-ti- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için gnostik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Esasen "Zerdüşt alimi" anlamına gelen zend/zainti sözcüğü, Yeni Yunanca gnôsis ve gnōstikós ile eş kökenli ve eş anlamlıdır. || Hintavrupa velar stoplarının İndo-Aryan dillerinde sibilantlaşması, karşılaştırmalı dilbilimin klasik keşiflerindendir. Hintavrupa Anadilinde /g/ ve /gh/ > Avesta (Zend) dilinde /z/, Hintavrupa Anadilinde /k/ > Avesta (Zend) dilinde /s/.

Etiketler: Arapça, Orta Farsça, Türeme, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.