Yar(Yan anlam)

Fa yār يار yardımcı, arkadaş << OFa ayār/ayyār/adyavār a.a. Ave aidyū- yardım << İr *adyāva-bara- yardım-getiren

Tarihte En Eski Kaynak

"dost" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : İy Tengri: sen yār sen safarda takı sen halife ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça yār يار z "yardımcı, arkadaş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen ayār veya ayyār veya adyavār sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aidyū- "yardım" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) yazılı örneği bulunmayan *adyāva-bara- "yardım-getiren" sözcüğünden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1438. Geo Widengren, Muhammad, the Apostle of God, and His Ascension 196. || İlk kez 8. yy"da Abbasilerin İranlı danışmanı Ebu Seleme tarafından kullanılan sıfatın Arapça #wzr (ağır bir yükü taşıma, msd. wizr) fiili ile ilişkisi kurulamaz.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Aynı anlamda, Eşkökenlilik, Avesta, Proto İranik veya bir İrani dil kategori veya etiketlerine bağlıdır. Yar(Yan anlam) ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play