Yekta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Yekta Kelime Kökeni

Fa yaktā يكتا 1. tek, yegâne, tekil, 2. Allah << OFa ēyak-dāt "tek-yaratılmış", Zerdüşt inancındaki tanrılardan birinin sıfatı Ave aevo-dāta- a.a.  yek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça yaktā يكتا z "1. tek, yegâne, tekil, 2. Allah" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ēyak-dāt "'tek-yaratılmış', Zerdüşt inancındaki tanrılardan birinin sıfatı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen aevo-dāta- sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için yek maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Christian Bartholomae, Altiranisches Wörterbuch 1438. Geo Widengren, Muhammad, the Apostle of God, and His Ascension 196. || İlk kez 8. yy'da Abbasilerin İranlı danışmanı Ebu Seleme tarafından kullanılan sıfatın Arapça #wzr (ağır bir yükü taşıma, msd. wizr) fiili ile ilişkisi kurulamaz.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.