Vitamin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Vitamin Kelime Kökeni

Fr vitamine canlılar için hayati önemi olan bir dizi kimyasal bileşiğin ortak adı İng vitamin a.a. 1911 Casimir Funk, Pol. kimyacı. § Lat vita yaşam, hayat (<< HAvr *gʷiə-wo-tā HAvr *gʷeiə-1 yaşamak ) Lat aminum kimyada bir bileşik, amin  can, amin

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca vitamine "canlılar için hayati önemi olan bir dizi kimyasal bileşiğin ortak adı " sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen vitamin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1911 Casimir Funk, Pol. kimyacı.) Bu sözcük Latince vita "yaşam, hayat" (NOT: Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷiə-wo-tā biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷeiə-1 "yaşamak" kökünden türetilmiştir. ) ve Latince aminum "kimyada bir bileşik, amin" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için can, amin maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Kimyasal yapısının amin içermediği daha sonra anlaşılmıştır.

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.