âmin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

âmin Kelime Kökeni

Ar āmīn آمين dua sözü İbr/Aram āmēn אָמֵן doğru, güvenilir, "öyledir" (dua sözü) İbr/Aram #Amn אמן güvenilir olma, doğru olma  emanet

Tarihte En Eski Kaynak

[ Codex Cumanicus (1300) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça āmīn آمين z "dua sözü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice āmēn אָמֵן z "doğru, güvenilir, 'öyledir' (dua sözü)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #Amn אמן z "güvenilir olma, doğru olma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için emanet maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

âmin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, âmin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

#ˀmn kökü Arapça ve İbranicede ortak olmakla birlikte dua sözü olarak kullanılan āmīn İbranice veya Aramcadan alıntıdır.

Etiketler: Arapça, İbranice ve Aramice ve Süryanice, Türeme, İbranice ve Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.